Вітаю Вас Гість!

Громадські та персональні сайти
Громадський портал Краснопілля Самотоївка в мережі Internet
Краснопілля. Край Слобожанський Краснопілля Інфо
Неофіційний сайт Миропілля Сайт «Миропілля.ua»
Гільдія редакторів-ветеранів ЗМІ Сумської області Офіційний веб-сайт Пророко-Іллінської общини селища Угроїди
Вчора, сьогодні, завтра… Футбольна Краснопільщина
Сайт Український MIDI репозиторій

Офіційні сайти
Офіційний сайт Краснопільського району Офіційний сайт Краснопільської районної ради
Офіційний сайт Краснопільської ОТГ Сайт Краснопільського районного суду
Сторінка Управління Пенсійного фонду України в Краснопільському районі Сторінка Органи та установи юстиції Краснопільського району
Веб-сторінка Краснопільського відділення поліції Офіційний сайт Миропільської ОТГ
Краснопільська селищна рада. Офіційний сайт

Сайти освітніх закладів
Відділ освіти Краснопільської РДА Сайт Краснопільської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Краснопільська гімназія Краснопільський дитячий садок №3 «Дзвіночок»
Сайт Самотоївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Славгородська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Хмелівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Сайт Хмелівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Мезенівський НВК Бранцівський НВК
Краснопільський районний центр дитячої та юнацької творчості Миропільський навчально-виховний комплекс

Виробництво, послуги
Сайт Краснопільського держлісгоспу Сайт ПП «Комарницький»
Пасека Чехунова Б.И. Турагентство КрасТур
Садиба сільського зеленого туризму «Грунівська Січ» Сімейна пасіка Чернієвських
Сайт Сергія Ноженка Краснопільський агролісгосп

Краснопілля на карті
Krasnopillya google map

Наші відвідувачі (з 14.10.2009) free counters

Лінки
Безкоштовний каталог сайтів Каталог україномовних сайтів
Найкращі сторінки Сумщини

Мова – ДНК нації Українці в світі
Україна Incognita Україна на старовинних мапах
Рукотвори — інтернет-проект про народних майстрів «КОБЗА» - українці в Росії

Добре товариство
Зробимо Україну чистою!

Головна » 2017 » Червень » 8 » За межею
За межею
13:00

На околиці Краснопілля, зі сторони обласного центру, вранці можна побачити непоодинокі постаті з возиками та велосипедами. Здавалося б, куди можна прямувати? Адже неподалік межа населеного пункту? На це запитання прозвучала відповідь: "На Вовківку". Ось звичайна цікавість привела на ту саму Вовківку.

Лісосмуга пролягає ще в межах Краснопілля. Колись тут були будинки, жили люди, видобували торф - це було промислом. Цю частину селища назвали Вовківкою, бо неподалік ліс і ввечері лунав вовчій вій.

Минули часи. Люди перебралися ближче до центру населеного пункту, а на місце торф'яників почали звозити сміття із усього Краснопілля. Спочатку був просто смітник, а зараз це ціле містечко за межею, чи то бідності, чи то совісті, чи людяності. Для деяких наших земляків це спосіб заробити на проживання. Здобути щось з металу та здати за певні кошти. Хтось знаходить тут корисні речі для застосування у підсобному господарстві. А для когось це рідний дім.

Так, тут живуть люди. У землянці, облаштованій старими килимами та плівкою. Ось жіночки облаштували собі салон. Старе трюмо, використані помади, залишки парфумів. Цегла, старий казан - імпровізована кухня. "З голоду тут не помреш, люди викидають і сало, і зіпсовану ковбасу" - говорять місцеві жителі.

Але ж у кожного з них було життя до "межі". І як виявилось, цілком пристойне. Ось Наталя: "Все було добре чоловік, троє дітей, будинок - повна чаша. Чоловік загинув, пішло все шкереберть - позбавили батьківських прав, будинок згорів, і ось я тут". Олексій: "Була родина, діти, розлучення - будинок залишив сім`ї. Прихисток знайшов тут". Інші історії дуже схожі.

Змінювати своє життя "вовківчани" чи то не бажають, чи то не вважають за можливе, але не збираються. Адже проблеми залишились там, за "межею", де треба працювати, дбати про близьких. А тут свій світ без вимог та обов`язків. Здавалося б, самі винні. Можливо підставлене вчасно дружнє плече, надана дружня порада, матеріальна допомога, не дали б цим людям перетнути ту саму "межу". Запитала у дідуся, який пережив голодні часи, війну, тяжкі повоєнні часи: "Раніше люди жили на смітниках?". "Раніше смітників не було" - не задумуючись відповів дідусь.

І. ЗАГОРУЛЬКО.
Газета "Перемога"

Є новини, цікаві теми? Пишіть motsnyi1976@ukr.net Телефонуйте 050-064-94-14

Прикріплення: Картинка 1
Категорія: Болючі питання | Переглядів: 442 | Додав: Спецкор | Рейтинг: 0.0/0 |
1
Взагалі-то, не "вій", а виття.

Та й припущення щодо походження назви цього хутора-кутка сумнівне. Назви кутків, як правило, утворювалися від прізвищ (або прізвиськ) першопоселенців. Прізвище Вовк - доволі поширене. Тому, скоріше за все, назву хутору дав його засновник на прізвище Вовк.

А по суті цієї замальовки - дуже сумно... sad

Безпритульні у великих містах стали ніби "нормою" (хоча років 30 тому в українських містах такої "норми" майже не було, бомжі "водилися" хіба що десь у Сибіру чи Далекому Сході (там їх називали бічами)...).

Але щоб у провінційному сільському районі... blink

2
Хутір Вовківка було засновано 1727 р. Романом Подольським (з козацької старшини, мешканець с.Самотоївка) на купленій у Кондратьєвих землі. Станом на 1732 р. там було два двори, заселених 17 підданими вказаного козака. Сам хутір знаходився на лузі, приблизно в місці, де зараз галявина між шлюзом і залізницею. На карті 1866 р. хутір все там же, діє ставок з водяним мимном. У 1920-х роках Вовківку вже бачимо як хутір на 20 дворів, який розташовується на схилі (по сучасній місцевості - від смітника й до струмка, витікаючого з Грузного). Хутір стояв прямо на німецькій лінії оборони, повністю був знищений у серпні 1943 р. Сучасний смітник знаходиться, як не сумно, але ПРЯМО НА ТОМУ БЛІНДАЖІ, на якому поліг Олексій Калінін.

3
Дякую, Олександре, за довідку!

А назва, все-таки, звідки?

4
Справді - прізвище Вовк зустрічається в перепису населення 1732 р. як серед краснопільців (реєстровий козак) так і самотоївців (серед посполитих селян). В економічних примітках 1784 р. до опису Самотоївки чітко вказано, що вовки - одні з найпоширеніших видів звіру в лісі поблизу села. Схоже, що обидві версії варті уваги)))

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]